Hizmetlerimiz

EPS
Geri Dönüşüm


Kaliteden Ödün Vermeyin.

EPS Geri Dönüşüm Nedir?


EPS geri dönüşüm, köpük halde bulunan straforun geri dönüştürülmesi işlemini ifade etmektedir. Son derece önemli bir işlem olan geri dönüşüm işlemi ile büyük faydaları elde edebilmek mümkündür.


Genişletilmiş Polistiren (EPS),% 98 havadan oluşan mükemmel bir ambalaj malzemesidir. Genellikle paketleme köpüğü olarak anılır. EPS, hafif, güçlü ve iyi yalıtım özelliklerine sahip olduğu için ürün paketleme ve yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Malların tüketicilere taşınmasının maliyetini düşürebilir ve bu da malların taşınmasıyla ilişkili sera gazı emisyonlarını azaltır.

EPS Geri Dönüşümün Faydaları


Söz konusu geri dönüşüm sistemlerinin sağladığı faydaları aşağıdaki gibidir.

  1. Daha fazla alana sahip olmanıza yardımcı olur.
  2. Polistirenin geri dönüşümü, işletmeler için çöp imha sıklığının ve maliyetinin azaltılmasını sağlar.
  3. Geri dönüştürülmüş polistiren geniş bir ürün yelpazesinde üretilebilir ve işlenmemiş ürünlere olan talebi azaltır. Ayrıca, geri dönüştürülmüş malzemelerden ürünler yapmak enerji açısından daha verimlidir.
  4. Düzenli depolama alanı sağlar. Atık sahasına daha az EPS göndermek, atık depolama alanlarının daha uzun süre dayanacağı ve yeni atık depolama alanı talebinin azalacağı anlamına gelir.
  5. EPS geri dönüşümü, peyzaj da a ve su yollarımızda ortaya çıkan EPS çöp miktarını azaltmalıdır.

EPS yani atık straforların tekrar kullanılabilmesi ve etkisinin azaltılabilmesi için farklı seçenekler vardır. Söz konusu seçenekler genel olarak aşağıdaki gibidir.

Azalt

Kullanılan doğal kaynakların azaltılmasını ifade eder. Paket tasarımını optimize ederek, kalıpçılar EPS kullanımını azaltabilir ve böylece çevresel yükü ve maliyeti azaltabilir. EPS ambalaj, orijinal kullanım amacından sonra birçok şekilde kullanılabilir. Böylelikle değerli kaynakların korunmasına katkıda bulunurlar.

Yeniden Kullanım

EPS ambalajı, örneğin kısmen monte edilmiş malların dahili nakliyesi için çok kullanımlık ambalaj olarak yeniden kullanılabilir. Ambalajın bir başka basit yeniden kullanımı, onu öğütmek ve drenajı ve havalandırmayı iyileştirmek için toprak düzenleyici olarak kullanmaktır. EPS tohum ve saksı tutma tepsileri genellikle bu şekilde bahçe merkezlerinde yeniden kullanılır.

Geri dönüşüm

Bahçe mobilyaları için parke değişimi, çatı kiremitleri için arduvaz değişimi ve vestiyer, CD ve video kutuları gibi yeni plastik öğeler gibi yeni bir malzeme yapmak için kullanılmış EPS ambalajlarının yeniden işlenmesidir.

Recover

EPS'nin çok yüksek bir ısıl değeri vardır, kömürünkinden daha yüksektir ve enerji geri kazanım ünitelerinde veya yakma fırınlarında toksik veya çevreye zarar veren dumanlar yaymadan güvenle yakılabilir.

EPS Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?


Bazı şirketler için, bireysel bir geri dönüşüm planı uygulamak uygundur. Pek çok büyük elektronik ve otomobil üreticisi ve elektrik perakendecisinin başarılı, ekonomik olarak uygulanabilir planları vardır.
Sıkıştırma: Kullanılmış EPS ambalajlarının geri dönüşümü için diğer malzemelerden ayrılması gerekir. EPS kolayca tanınabilir ve perakende satış noktalarında, dağıtım merkezlerinde, fabrikalarda veya depolarda toplanabilir. Daha sonra toplanan malzeme, kolay ve uygun maliyetli nakliye için orijinal boyutunun kırkta birine kadar sıkıştırılır.
Toplama : Geri dönüşümcü, kamyon dolu bir yük hazır olduğunda malzemeyi toplamak için bir kamyon gönderecektir. Bu geri dönüşüm fabrikasına geri götürülür.
Granülasyon: Geri dönüşümcü, EPS'yi, malzemeyi daha küçük parçalara bölen bir granülatöre besler. Karıştırma: Malzeme, benzer granüllerle iyice karıştırılmak üzere bir karıştırıcıya geçirilir. Ekstrüzyon: Malzeme, eritildiği ekstrüdere beslenir. Renk eklenebilir ve ekstrüde edilmiş malzeme daha sonra yeni bir katma değerli ürün halinde kalıplanabilir.

0 553 860 21 57